Artı Medikal - İnegöl Medikal , Medikal Inegöl, Bursa Medikal - Ayak Bakım Hizmetleri

Ürün Ara

Ayak Bakım Hizmetleri

Medikal Ayak Sağlığı ve Genel Ayak Bakımı

Vücudun tüm yükünü taşıyan ayakların bakımı insan sağlığı açısından büyük önem taşır. Gün boyu hareket halinde olan ayakların bakımı medikal olarak ayak sağlığı ile ilgilenen Podiatri uzmanlarınca yapılmalıdır. Özellikle diyabetli kişilerde ayaklarda his kaybı görülmesi ve his kaybından dolayı taşınan riskin büyük olması, diyabetik ayaklarda özel Podiatri bakımlarının önemini artırmıştır. Podiatri uzmanları diyabetli kişilerin ayak bakımının yanı sıra günlük yaşam temposunda herkesin ihtiyaç duyduğu ayak bakımı üzerine çalışmaktadır.

A) Diyabetik Ayak Bakımı
B) Batık Tırnak
C) Mantar
D) Nasır Tedavisi
E) Topuk Çatlakları

A) Diyabetik Ayak Bakımı

Diyabet hastalarında ayaklardaki sinirlerin hasar görmesi sonucu, ağrı, sıcaklık ve dokunma hissinde azalma oluşabilir. Bunun sonucunda, ağrı hissedilmediği için yaralanmalar ya geç fark edilir ya da fark edilemez. Yaralanmaların fark edilememesi yaranın daha da büyümesine ve iltihaplanmasına sebep olabilir. Ayaklarının üşüdüğünden yakınan ve ısınmak için ayaklarını soba ve kalorifere yaklaştıran diyabetlilerde yanık da ortaya çıkabilir. Tırnak batmaları ağrı vermediği için, hasta enfeksiyon oluşup ayak şiştiğinde durumun farkına varır.

Diyabetli hastalarının ayak sorunlarının en aza indirilebilmesi için aşağıdaki öneriler şiddetle tavsiye edilir.

 • Ayaklar her gün ılık suyla yıkanmalı; yumuşak bir havlu ile parmak araları dahil özenle kurutulmalı
 • Ayaklar, diyabetik ayak kremleri ile nemlendirilmeli
 • Çıplak ayakla evde ve dışarıda kesinlikle dolaşılmamalı, kullanılan ayakkabı ve terlikler çok bol ya da çok dar olmamalı
 • Ayaklar, bir ayna yardımıyla olası kesik, yara, mantar ve kabarcıklar oluşma ihtimaline karşı kontrol edilmeli
 • Nasırlar ve ölü dokular kesilmemeli, asit içeren nasır bantları kesinlikle kullanılmamalı; nasır bakımı uzman kişilerce yapılmalı
 • Ayaklar, üşüdüğünde herhangi bir ısıtıcıya ya da sıcak cisme yaslayıp ısıtılmamalı; bunun yerine yün çorap giyilmeli
 • Ayak tırnakları, düz, köşeleri yuvarlak şekilde kesilmeli
 • Ayakkabıların içi giyilmeden önce dikkatlice kontrol edilmeli
 • Ayakkabı çorapsız olarak giyilmemeli
 • Çoraplar, pamuklu ya da yünlü olmalı; sıkı olmayan yumuşak dokulu olanlar tercih edilmeli
 • Ayakkabılar, rahat, yumuşak, deri tabanları kalın ve dikişsiz olmalı
 • Bayanların yazlık ayakkabıları önlerden kapalı olmalı, parmak arası sandaletler kullanılmamalı
 • Kesinlikle sigara içilmemeli

B) Batık Tırnak

Ayak tırnaklarındaki batık genetik yatkınlık hatalı kesme veya pedikür işlemleri yanlış ayakkabı seçimi travma gibi değişik nedenlerden oluşabilir.

Genellikle başparmakta görülen bir durumdur. Tırnak iki yanda veya tek yanda aşağıya doğru kıvrılarak deri içine doğru uzar ve deriye gömülür. Bu gibi durumlarda tırnağın çevresinde enfeksiyon görülebilir.

Kliniğimizde batık tırnak tedavisinde dünyanın pek çok yerinde tercih edilen "3TO Tel Yöntemi" ayak bakımı uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Bu sistemle yatağı bozulmuş ve yanlardan ete gömülmüş olan tırnak iki tarafından özel titanyum tellerle askıya alınıp, ortadan sıkıştırılarak yukarıya kaldırılır. Tırnak askıdayken, tırnak yatağı yeniden ve baskı altında olmadan şekillenir. Tırnak uzaması takip edilerek telin uygulandığı yer uygun periyotlarla değiştirilerek kontrol sağlanır. Tırnak uzamasıyla birlikte batık olan bölgeden serbest tırnak ucuna ulaşıldığında batığın tamamen geçtiği ve tırnak yatağının tamamen düzeldiği görülür. Batık her ne sebeple oluşmuş olursa olsun bu yöntemle, etkin, sağlıklı, acısız ve günlük yaşamdan kopmadan batığın iyileşmesi sağlanır. En kısa sürede batık tırnaktan dolayı oluşan ağrınızı hafifletir.

3TO Tel Yöntemi:

 • Ayağınızda kapalı ayakkabı var iken ayağınızı hiçbir şekilde rahatsız etmez.
 • İş hayatınızı ve spor faaliyetlerinizi kesinlikle olumsuz bir şekilde etkilemez hatta eskisine nazaran daha çok keyif almanızı sağlar.
 • Uzun süre ile geçerli bir tedavi sistemidir ve tırnağınızın tekrar doğal bir şekilde ve sağlıklı uzamasını sağlar.
 • Ameliyat alternatif olarak uygulanabilir.
 • Batık tırnak problemi yaşayan şeker hastaları için tavsiye edilen ilk tedavi yöntemidir.

C) Mantar

Tırnak mantarı sıkça görülen bulaşıcı bir hastalıktır.

Mantarlı tırnaklarda kalınlaşma, pul pul kalkma, renk ve şekil bozuklukları, tırnaklarda çizgilenmeler, beyaz lekeler, kötü koku acıya karşı gelişen duyarlılık ve hassasiyet oluşur.

Mantarlı tırnaklar cihazlarla temizlenip jel sistemi uygulanır. Uzun zamanlı tedavi süreci gerektirir.

D) Nasır Tedavisi

Nasır daha çok el ve ayaklarda çıkar. Normal dışı sürtünmelerden dolayı cilt kendini korumaya alarak sertleşir. İleri boyutlara vardığında sertleşen cilt iltihaplanır.

Nasır tedavisi için öncelikle ayak yapısına uygun ayakkabı giyilmelidir. Daha sonrasında ise profesyonel makine ve dezenfekte nasır törpüleriyle nasırın kökleşen ucuna inilerek kök çıkartılıp gerekli ilaçlarla tedaviye devam edilir.

E) Topuk Çatlakları

Topuk çatlakları en sık rastlanan ayak problemlerinden biridir. Genellikle çift taraflıdır. Bazen ağrı problemine neden olur. Topuk çatlakları kolaylıkla mikroorganizmalara giriş kapısı oluşturur ve bacak derisinde kızarıklık, şişlik, ağrı ve seyreden bir bakteri enfeksiyonuna neden olur. Cildi kuru olan ve şeker hastalarında çatlak topuklar daha fazla görülür.

Çatlak topuk tedavisinde öncelikle topuklar temizlenmeli ve medikal ilaçlarla 1 ay günde 2 kez kullanımla topuklar tamamen temizlenir.

DETAYLI BİLGİ veya HİZMETİ ALMAK İÇİN LÜTFEN BİZİ ARAYIN.
Cuma, Mart 01, 2024